80 ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ W GMINIE PRZECŁAW

https://przeclaw.org/obchody-80-rocznica-wybuchu-ii-wojny-swiatowej-w-gminie-przeclaw

W ramach uczczenia 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej  w Gminie Przecław w niedzielę 1 września o godz. 15:00 odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji poległych i pomordowanych podczas II Wojny Światowej z udziałem Młodzieżowej Orkiestry Gminy Przecław. Po Mszy Św. odbył się przemarsz na Rynek w Przecławiu, gdzie uroczyście odśpiewano hymn pod Pomnikiem Zasłużonych w Walce o Niepodległość Ojczyzny Bohaterów Ziemi Przecławskiej, przy którym asystowali członkowie Stowarzyszenia Kawalerii Konnej im. 5 PSK z Dobrynina.

Podczas obchodów mieliśmy okazję wysłuchać wspomnień z czasów wojennych, pana Teofila Lenartowicza, ówczesnego mieszkańca Przecławia, którego wspomnienia związane są m.in. z Aleksandrem Rusinem ps. „Rusal”, „Olek”, dowódcą oddziału partyzanckiego z II Wojny Światowej, żołnierzem AK i WiN, który wraz ze swoim oddziałem przejął jako pierwszy kontrolę nad tajnym hitlerowskim poligonem rakietowym w Bliźnie.

Dziękujemy za przybycie i cenne wspomnienia panu Teofilowi Lenartowiczowi oraz za obecność panu Romanowi Rusinowi, synowi Aleksandra Rusina. Młodzieżowej Orkiestrze dziękujemy za uświetnienie uroczystości, członkom Stowarzyszenia Kawalerii Konnej im. 5 PSK z Dobrynina za asystę, radnym i sołtysom oraz wszystkim Mieszkańcom za obecność podczas uroczystości.

Post Author: JB