Film reżyserii Pani Pauliny Ibek- „ W pięknym Pustkowie koło Dębicy”.

Dziś w Domu Kultury w Przecławiu został wyświetlony film reżyserii Pani Pauliny Ibek- „ W pięknym Pustkowie koło Dębicy”.

Film opowiada o obozach pracy przymusowej, jakie podczas II wojny światowej powstały w miejscowości Pustków na Podkarpaciu (od roku 1940). Ich funkcjonowanie nieodłącznie wiązało się z istnieniem na tych ziemiach poligonu wojskowego SS Truppenübungsplatz Heidelager.
Dzięki opowieści byłych więźniów – Stanisławy Imiołek, Stanisława Szuro oraz Kazimierza Rzucidło w filmie przedstawiona została obozowa rzeczywistość, koszmar codziennego życia i walki o przetrwanie. Tło historyczne przybliżają miejscowi regionaliści.
Obraz jest także opowieścią o teraźniejszości. Pamięć o tysiącach ofiar pielęgnowana jest dzięki istnieniu Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania, którego pracownicy także dołączyli do grona narratorów w dokumencie.
Projekcję filmu o godz. 10:00 obejrzało 4 szkoły z terenu naszej gminy:

– Szkoła Podstawowa im. Walerii Szalay-Groele w Przecławiu
– Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Dobryninie
– Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. prof. Wł. Szafera w Rzemieniu
– Liceum Ogólnokształcące ZS w Przecławiu

Natomiast o godz. 18:00 obejrzeli wszyscy zainteresowani.

1 marca obchodzony jest Narodowe Dzień Pamięci ”Żołnierzy Wyklętych”. W tym dniu upamiętniamy żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. To właśnie 1 marca 1951 roku w więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, tj. Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Byli oni ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.
Po filmie wszyscy mogli dodatkowo wysłuchać prelekcji wykonanej przez przewodnika- Pani Renaty Rusin z Parku Historycznego Blizny. Opowiadających o Żołnierzach Wyklętych:

-Rtm Witoldzie Pileckim
-Hieronimie Dekutowskim „Zapora”
-Łukaszu Ciepińskim
-hen. Auguście Fieldorfie Nil
-Adamie Lazurowiczu „Klamra”

Serdecznie dziękujemy wszystkim zainteresowanym.

Post Author: JB