Cuda Wianki – tradycja i obrzędy Nocy Świętojańskiej

Cóż to było za widowisko Tego nie da się opisać tylko trzeba było zahaczyć i przeżyć.
21 czerwca br. na terenie zbiornika retencyjnego w Leśnictwie Sokole w Białym Borze odbyło się wydarzenie pod nazwą Cuda Wianki – tradycja i obrzędy Nocy Świętojańskiej.
Wydarzenie miało na celu ukazanie dawnych tradycji świętojańskich w połączeniu z nowoczesnymi formami. „Cuda Wianki – tradycja i obrzędy Nocy Świętojańskiej” została dofinansowana ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowe Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023.
W wieczór, poprzedzający najkrótszą noc w roku, mieliśmy okazję wić wianki, tańczyć i śpiewać w towarzystwie zespołu „Żniwa” oraz dzieci z grupy „Małe Lesioki” ze Zespół Szkolno-Przedszkolny w Tuszymie.
Pan Jacek Tejchma przybliżył nam zwyczaje oraz historie związaną z Nocą Świętojańską.
Kulminacyjnym punktem wydarzenia Cuda Wianki – tradycja i obrzędy Nocy Świętojańskiej było widowisko „Kwiat paproci” w wykonaniu grupy teatralnej „Po godzinach” działającej w Domu Kultury w Przecławiu, który zgromadził rzesze publiczności z Gminy Przecław i nie tylko.
Serdecznie dziękujemy naszym patronom: Gmina Przecław, Nadleśnictwo Tuszyma Lasy Państwowe, Podkarpacki Uniwersytet Ludowy, Stowarzyszenie Jawja Rzemień, Energia Euro Park, Hej Mielec, Korso Mieleckie.
Ogromne podziękowania również należą się strażakom z OSP Kiełków. OSP Tuszyma, OSP Przecław, OSP Biały Bór, OSP Rzemień, którzy wsparli nas technicznie oraz czuwali nad naszym bezpieczeństwem.
« z 5 »

Post Author: JB